Championship Show - Sunday 13th August 2017

Breed Specialist Judge - Mrs Karon Jackson (Jackabyte UK)

 

Class 1 - Baby Puppy Dog – 7 entries

1. SWANKY BLACK PANTHER - S Avery, J, V & Miss T Ross

2. MAZALI BLACK DOG - A. Litfin & J. Bligh

3. BXACT THE DOPPLER EFFECT - K Roebig

4. BXACT IF IDONT KNOW UDONT KNOW - K Roebig

5. ZAHARASTAFF MR BO JANGLES - Kirsty Lee

 

Class 2 - Minor Puppy Dog – 4 entries

1. HIGHBOURNE FRANKEL - MRS W & MR A CLEWLEY

2. MOSSTROOPER DALLASAFTERMIDNITE - S&B Hughes

3. TYKABUL ITS ALL GOOD - Ihaka Horua

4. MAGICMINE KNIGHTS ARMOUR - J Le Bars & Ms M Hutton

 

Class 3 - Puppy Dog – 6 entries

1. STAFFDUP TH ERLKONIG - MELANIE MARKS

2. BELLEDEN RED SUNSTONE OV MARS (AI) - B SHAW

3. DEKADANCE BLOOD AND ROSES - J & K Lacey/ A Bainbridge

4. SOOKALOTT YOURENTIRELYBONKERS - Ms D & Ms K Edwards

5. SLAVESTAFF HEZA CHARMER - R & E Ryan

 

Class 4 - Junior Dog – 8 entries, 1 absent

1. BROHEZ CLASH OF KINGS (AI) - Ms Fiona McBride

2. CH BUSTABONES TRY WHISTLING THIS - Bustabones Kennels

3. CH MOSSTROOPER KENTUCKY MOON - B SHAW

4. MOSSTROOPER THE MASTER - Mrs S Brooks

5. VAGASTAFF JON SNOW - Mr T & Mrs V Dart

 

Class 5 - Intermediate Dog – 11 entries, 2 absent

1. CH DEVILZOWN VOODOO CHILE - Bronwyn Macdonald

2. CH. SAVION STAND AND DELIVER - N Morton

3. CH SWANKY THE FORCE AWAKENS - Mr J, Mrs V & Miss T Ross

4. MAGICMINE IRISH WHISKEY - J Jackson & C Koeford

5. CH SOOKALOTT ARMED N RED E (AI) - D & K Edwards & K Roebig

 

Class 9 - State Bred Dog – 5 entries

1. SUP CH PITFORD MASTER O PUPPETS - K Roebig

2. AUST CH MAGICMINE DARK KNIGHT CCD RN - Paula Hill

3. BEAURITE HOW U PLAY TH GAME - Mr C Drury

4. CH. SOOKALOTT INSIDER TRADING - N Morton & D & K Edwards

5. CH GEMRA SINK TH INK - D.Albrecht P.Abbott

 

Class 10 - Australian Bred Dog – 10 entries, 1 absent

1. CH STRONGSTORM KINGDOM COME (AI) - Mobbs/Snerling/Kavanagh

2. AUST CH SWANKY HEAVILY ARMED (AI) - T Ross,S Avery, J & V Ross

3. LACHCON VENI VIDI VICI - R & J HALEY

4. ZAHARASTAFF DESERT STORM - K Lee

5. HAPUSTAFF THE CONJUROR - H BARTLEY

 

Class 11 - Open Dog – 12 entries, 3 absent

1. SUP CH BUSTABONES GET YA GAMEFACE ON - S & S LEWIS/ BUSTABONES KENNELS

2. CH HIGHBOURNE LONHRO - Mr C A & Mrs J Frazer

3. CH USHERIN SACRE BLEU - MD Darragh & CL Faamita

4. MAGICMINE DARK AND STORMY - Paula Hill

5. CH MOSSTROOPER MEMPHIS SLIM - S Consadine & S Avery

 

Class 12 - VETERAN DOG – 1 entry

1. CH. VAGASTAFF I SEE RED - T & V. Dart

CHALLENGE DOG –

SUPREME CH BUSTABONES GET YA GAMEFACE ON

 

GARLAND –DONATED BY BKOOL

ROSETTE DONATED BY LOTASTAFF

RESERVE CHALLENGE DOG -

CH DEVILZOWN VOODOO CHILE

 

GARLAND DONATED BY WARBYDOG

ROSETTE DONATED BY YAKINDOW

 

 

Class 1a - Baby Puppy Bitch – 15 entries, 2 absent

1. MAZALI BLACK MAGIC WOMAN - A. Litfin & J. Bligh

2. SWANKY BLACK WIDOW - S Avery, J, V & Miss T Ross

3. ZAHARASTAFF RAISED FROMTH ASHES - K Lee

4. GRAYLEIGH HARTZ N ROSES – J Madsen

5. ZAHARASTAFF SHORT DENIM - K Lee

 

Class 2a - Minor Puppy Bitch – 5 entries

1. KYPAJUKA CHERRY BLOSSOM - PJ & JM WALSH

2. MAGICMINE KNIGHTS ANGEL - Paula Hill

3. BELLEDEN DI ARABESCO - B SHAW

4. KYPAJUKA WHISTLING DIXIE - PJ & JM WALSH

5. KNIGHTSKY DARK SIDE OVTH MOON - A & T O'Dea

 

Class 3a - Puppy Bitch – 11 entries, 2 absent

1. PRYDMOR NAUGHTY BY NATURE (AI) - Michael & Lisa Gibson

2. SOOKALOTT ON THE QT - Ms D & Ms K Edwards

3. LACHCON SHINEBRIGHTLIKADIAMOND - K Mobbs

4.KUMBARI ARMED AND DANGEROUS - J Lacey K

5.KUMBARI SECRET WEAPON - A Bainbridge and Mr J Ross

 

Class 4a - Junior Bitch – 9 entries

1. MOSSTROOPER MEMPHIS MINNIE - Rick Beatson

2. BROHEZ NOW YOU SEE ME (AI) - Ms Fiona McBride

3. CH BUSTABONES MY NAME IS NO - S & S LEWIS & L & K KAVANAGH

4. BXACT TALKING POINT - N Morton & K Roebig

5.BROHEZ FLICK OF THE SWITCH (AI) - Ms Fiona McBride

 

Class 5a - Intermediate Bitch – 14 entries, 2 absent

1. BORSTAFF DEAR DOROTHY DIX - J & P Walsh & Mrs L Szirer

2. USHERIN NO END IN SIGHT - MD Darragh & CL Faamita

3. LOTASTAFF LIGHTNING BOLT - David Sinnott

4. MOSSTROOPER THE MONARCH - Mrs S Brooks

5.BROUGHLEE ROCK THE CASBAH - C Calcutt

 

Class 9a - State Bred Bitch – 13 entries, 3 absent

1. SONIQUE FIRE N ICE - L Reid & Mr M & Mrs J Sing

2. LACHCON BRINGING SEXY BACK - R & J HALEY

3. BELLEDEN SWEET RED DREAMER (AI) - B SHAW

4. CH SWANKY LET HER RIP - Mr J, Mrs V & Miss T Ross

 

Class 10a - Australian Bred Bitch – 9 entries, 2 absent

1. CH CASTLEBAR RAISE THE ROOF - Mrs Bawden

2. CH USHERIN ASHES & DIAMONDS - MD Darragh & CL Faamita

3. CH CASTLEBAR TALKING IN TONGUES - Peter Abbott

4. CH. SATORI ECHOING SERENADE - Ms Gayle Stephenson

5. BRITISHPRIDE ANDROMDA - A & T O'Dea

 

Class 11a - Open Bitch – 14 entries

1. CH. URBANWATER CHERRY BOMB - PJ & JM WALSH

2. CH HIGHBOURNE FLIRTATIOUS - Mr C A & Mrs J Frazer

3. CH CASTLEBAR RING SIDE RIOT - Mrs Bawden

4. CH SOOKALOTT FROM THE HEART - A. Litfin & J. Bligh

5. CH XAMRIK SOLAR FLARE - Nicole Temple

 

Class 12a - Veteran Bitch – 3 entries, 1 absent

1. CH BELLEDEN ARABESQUE - B SHAW

2. CH CAYBRE LADY GAGA - K Osborne and K Horley

 

 

 

CHALLENGE BITCH -

CH URBANWATER CHERRY BOMB

 

GARLAND – DONATED BY BKOOL

ROSETTE DONATED BY USHERIN

 

RESERVE CHALLENGE BITCH

MOSSTROOPER MEMPHIS MINNIE

 

GARLAND DONATED BY SWANKY

ROSETTE DONATED BY YAKINDOW

 

Class 18 - Neuter Dog – 2 entries

1. XAMRIK ZERO GRAVITY - Nicole Temple

2. NEUT CH MAGICMINE DARK ASSASSIN - A Cresswell & H Strand

 

Neuter Dog Challenge

XAMRIK ZERO GRAVITY

Reserve Neuter Dog Challenge

NEUT CH MAGICMINE DARK ASSASSIN

 

Class 18a - Neuter Bitch – 5 entries

1. CH NEUT CH KYPAJUKA DISGRACEFUL HABITS - D & L Tattersall

2. SUPREME CH BELLEDEN COMTESSE DE LA ROUGE - B SHAW

3. AUST SUPREME CH SWANKY QUITE QUALIFIED - T Ross,S Avery, J & V Ross

4. AUST / NEUT CH MAGICMINE BLACK ICE CCD CDX RAE AD JD - Paula Hill

5. CH REIGNING BULLS AT JAQOV IMP USA - Miss A Crosthwaite

 

Neuter Bitch Challenge

CH NEUT CH KYPAJUKA DISGRACEFUL HABITS

 

Reserve Neuter Bitch Challenge

SUPREME CH BELLEDEN COMTESSE DE LA ROUGE

 

 

                  General Specials Awards – Sunday 13th August 2017

 

 

BEST IN SHOW – SUPREME CH BUSTABONES GET YA GAMEFACE ON

DONATED BY HAPUSTAFF COAT DONATED BY VAGASTAFF

BREEDER OF BEST IN SHOW – BUSTABONES KENNELS

DONATED BY SATORI

 

RESERVE IN SHOW - CH URBANWATER CHERRY BOMB

DONATED BY ASHAHARA COAT DONATED BY VAGASTAFF

OPPOSITE SEX IN SHOW - DONATED BY BROOKSHIRE

 

BABY PUPPY IN SHOW – SWANKY BLACK PANTHER

DONATED BY MAZALI

 

OPPOSITE BABY IN SHOW – MAZALI BLACK MAGIC WOMAN

DONATED BY BROOKSHIRE

 

MINOR PUPPY IN SHOW – KYPAJUK CHERRY BLOSSOM

DONATED BY SEZANUFF

 

OPPOSITE MINOR PUPPY IN SHOW – HIGHBOURNE FRANKEL

DONATED BY BXACT

 

PUPPY IN SHOW – PRYDMOR NAUGHTY BY NATURE (AI)

DONATED BY GEMRA

 

OPPOSITE PUPPY IN SHOW – STAFFDUP THE ERLKONIG

DONATED BY G HOVEY & K MOBBS

 

JUNIOR IN SHOW – BROHEZ CLASH OF KINGS (AI)

DONATED BY ONAHI

 

OPPOSITE JUNIOR IN SHOW – MOSSTROOPER MEMPHI MINNIE

DONATED BY JAMELKUR

 

INTERMEDIATE IN SHOW – CH DEVILZOWN VOODOO CHILE

DONATED BY G HOVEY & K MOBBS

 

OPPOSITE INTERMEDIATE IN SHOW – BORSTAFF DEAR DOROTHY DIX

DONATED BY BROUGHLEE

 

STATE BRED IN SHOW – SUP CH PITOFRD MASTER O PUPPETS

DONATED BY STAFFYHAUS

 

OPPOSITE STATE BRED IN SHOW – SONIQUE FIRE N ICE

DONATED IN MEMORY OF Aust/Obed/Neut Ch BAJED MISS BLACKBERRY AD JD RE

 

AUSTRALIAN BRED IN SHOW – CH STRONGSTORM KINGDOM COME (AI)

DONATED BY ZAHARASTAFF

 

OPP AUSTRALIAN BRED IN SHOW – CH CASTLEBAR RAISE THE ROOF

DONATED BY ASHAHARA

 

OPEN IN SHOW – SUPREME CH BUSTABONES GET YA GAMEFACE ON

DONATED BY TRAMAC

 

OPPOSITE OPEN IN SHOW – CH URBANWATER CHERRY BOMB

DONATED BY REEWEN

 

VETERAN IN SHOW – CH VAGASTAFF I SEE RED

DONATED BY TAINO

 

OPPOSITE VETERAN IN SHOW – CH BELLEDEN ARABEQUE

DONATED BY TAINO

 

NEUTER IN SHOW - CH NEUT CH KYPAJUKA DISGRACEFUL HABITS

DONATED BY BLACKGUNN

OPPOSITE NEUTER IN SHOW - XAMRIK ZERO GRAVITY

DONATED BY KYPAJUKA

 

 

 
 
setstats 1