THE STAFFORDSHIRE BULL TERRIER CLUB OF QLD OPEN SHOW 1

6th March 2011

JUDGE Mrs S Bruno

 

VIEW PHOTOS

 

CLASS 1 BABY PUPPY DOG   4 ent, 2 ab

1. PITFORD DROP KICK MURPHY -  Ross

2. OURKNIGHTS VALENTINO DI AMORE - Faithful

 

CLASS 2 MINOR PUPPY DOG   3 ent, 1 ab

 

1. DREAMCATCHER HES CONTAGIOUS - L & N Carroll /C Darragh

2. ZARRSTAFF RED RUM - K Zarri

 

CLASS 3 PUPPY DOG   3 ent, 1 ab

 

1. WARMASTER TAKE A SHOT (IMP NZ) - S Smid/S Hughes

2. DREAMCATCHER ALEAGUE OFHISOWN - L & N Carroll

CLASS 4 JUNIOR DOG   3 ent,

 

1. RUNVS AVATAR CHOPPER -Beagle/ Wolsgrove

2. WILTSHIRE STRAIGHT NIGHTMARE- Harris

3. LOTASTAFF THE RED EMPEROR - Sinnott

 

CLASS 5 INTERMEDIATE DOG  3 ent

 

1. OCHREPATCH SIOXX PUNCH HAPPY-K & L Mercy

2. WILLOWRA HUGO BOSS - K Douglas

3. CH SOMMOY RED ASSASIN - B Sommerville

CLASS 10 AUSTRALIAN BRED DOG 10 ent , 1 ab

 

1. SOOKALOTT GALILEO - D & K Edwards

2. BEDEANY RUMBA BOY - A Gray

3. CH SOMMOY KNIGHT ASSASIN - D & K Edwards

4. TOPLACE MANPOWER - Senden/Lacey

 

CLASS 11 OPEN DOG    3 entries

 

1. CH SOMMOY DARK AND STORMY - D & K Edwards

2. CH WILTSHIRE JUST CRUZIN - S Heselden

3. SOMMOY BLACK THUNDER - B Sommerville

 

BEST DOG -  

CH SOMMOY DARK AND STORMY

 

RESERVE DOG - 

CH WILTSHIRE JUST CRUZIN

 

CLASS 1A BABY PUPPY BITCH 9, 1ab

 

1. VAGASTAFF ABBYLICIOUS - T & V Dart

2. OURKNIGHTS FOREVER TOMORROW - J Faithful

3. SWANKY WITH A BANG - J,V & T Ross

4. VAGASTAFF DIVALICIOUS - L & G Stephenson

 

CLASS 2A MINOR PUPPY BITCH  6 e,1ab

 

1. DREAMCATCHER ALILNAUGHTIER - L & N Carroll / M Seg

2. BENNON IMPERIAL JADE - Mr & Mrs D Bennetts

3. JOYDIVISION THE PERFECT KISS - N Abela & S Heselden

 

CLASS 3A PUPPY BITCH   4 ent, 1 ab

 

1. HAPUSTAFF BLACK SORCERESS - H Bartley

2. CARDNAN ROOTY TOOT TOOT - B Teufel

3. ASHAHARA FOOLS GOLD - A & D Payne

 

CLASS 4A JUNIOR BITCH   9ent, 2 ab

1. MOKUISHLA FIRE FLY - M Beagle

2. MAGICMINE BLACK ICE - P Hill

3. OURKNIGHTS THE DEVILS DELITE - J Faithful

4. BLACKSHOT ITZA KINDA MAGIC - S Smid & S Hughes

 

CLASS 5A INTERMEDIATE BITCH 8ent

1. SOOKALOTT MY LEGACY -  Edwards

2. AXLSTAFF PEARLY WHITE - C Hennings & D Tozer

3. TRANSTAFF BRING IT ON - W Bisman

4. WILLOWRA GYPSY SPIRIT - KL Douglas

CLASS 10A AUSTRALIAN BRED BITCH - 9ent., 1ab

 

1. DREAMCATCHER ITS NOT ABOUT HIM - L & N Carroll

2. CH SWANKY QUITE QUALIFIED - V Ross

3. VAGASTAFF DEVILICIOUS - T & V Dart

4. CH BELLEDEN ARABESQUE - B Shaw

CLASS 11A OPEN BITCH   5ent,

1. CH SWANKY OHSO GROOVY - Ross

2. CH BELLEDEN GALLIANO KISSES - Shaw

3. CH HAPUSTAFF WICKED WITCH - Bartley

 

 

BEST BITCH - 

CH SWANKY OHSO GROOVY

 

RESERVE BITCH 

  DREAMCATCHER ITS NOT ABOUT HIM

 

BEST IN SHOW  - CH SOMMOY DARK AND STORMY

RESERVE IN SHOW CH SWANKY OHSO GROOVY

BABY PUPPY IN SHOW PITFORD DROP KICK MURPHY

OPPOSITE BABY IN SHOW VAGASTAFF ABBYLICIOUS

MINOR PUPPY IN SHOW DREAMCATCHER ALILNAUGHTIER

OPPOSITE MINOR PUPPY IN SHOW DREAMCATCHER HES CONTAGIOUS  

PUPPY IN SHOW WARMASTER TAKE A SHOT (IMP NZ)

OPPOSITE PUPPY IN SHOW HAPUSTAFF BLACK SORCERESS

JUNIOR IN SHOW - RUNVS AVATAR CHOPPER

OPPOSITE JUNIOR IN SHOW MOKUISHLA FIRE FLY 

INTERMEDIATE IN SHOW - SOOKALOTT MY LEGACY

OPPOSITE INTERMEDIATE IN SHOW OCHREPATCH SIOXX PUNCH HAPPY  

AUSTRALIAN BRED IN SHOW DREAMCATCHER ITS NOT ABOUT HIM

OPP AUSTRALIAN BRED IN SHOW - SOOKALOTT GALILEO 

OPEN IN SHOW - CH SOMMOY DARK AND STORMY

OPPOSITE OPEN IN SHOW CH SWANKY OHSO GROOVY

 

SWEEPSTAKES

YOUNG QUEENSLANDER 5 entries

SOOKALOTT MY LEGACY

 

BEST CHAMPION 3 entries

CH BELLEDEN ARABESQUE

                       

DESEXED 1 entry

CH. HAPUSTAFF BLACK MAGIC CDX AD JD - P. Hill

Standfast Tonkka Truck/ Ch Hapustaff Magic Image CD

 

BEST VETERAN 7 TO 10 YEARS 2 entries

CH WILLSPRIDE FINNIGAN - W. Lelliott

Ch Borolo Rainmaker/Ch Willspride Molly Dooka

 

BEST OPPOSITE VETERAN 7 TO 10 YEARS

CH BELLEDEN WARRIORPRINCESS L Reid

GRCH Dreamcatcher Turbocharge / Ch Warree She Devil 4100072432 24/07/01

 

VETERAN 10 YEARS AND OVER 3 entry

CLAXTONSTAFF RED TANGO - Goldsmith

 

PROPERTY CLASSES

 

BEST MOVEMENT 5 entries

CH BELLEDEN GALLIANO KISSES

 

BEST HEAD 7 entries

MAGICMINE A POT OF BLACK CDX CCD

 

BEST RED COAT 2 entries

LOTASTAFF THE RED EMPEROR

 

BEST BRINDLE COAT 5 entries , 1 absent

CH TRIPLEMSTAFF CHEVROLET

  

BEST PIED/WHITE COAT 2 entries

WILLOWRA HUGO BOSS

 

 

 
 
setstats 1