THE STAFFORDSHIRE BULL TERRIER CLUB OF QLD OPEN SHOW 1

7th March 2010

JUDGE – MR D McALLISTER

 

VIEW PHOTOS

 

CLASS 1 – BABY PUPPY DOG –  6 ent, 1 ab

 

1. BLACKSHOT MY KINDA MAGIC - S Smid & S Hughes

2. MAGICMINE BULLETPROOF - P Hill

3. GAAWJUSTAFFS ROMEO RED - R Kerr

 

 

 

CLASS 2 – MINOR PUPPY DOG –  2 ent

 

1. SOOKALOTT GALILEO - D & K Edwards

2. TAINO HAWKEYE - L & C Doorackers

 

 

 

CLASS 3 – PUPPY DOG –  2 ent

 

1. WILLOWRA HUGO BOSS - K Douglas

2. ARTMAC ACES WILD - A Jarvis

 

 

 

 

CLASS 4 – JUNIOR DOG –  3 ent, 1 ab

 

1. SOMMOY RED ASSASIN - B Sommerville

2. ACEBLUE THE WOW FACTOR - C Hennings

 

CLASS 5 – INTERMEDIATE DOG –  6 , 3 ab

 

1. BEAURITE OPTIMUS MAXIMUS - CA Drury

2. SWANKY QUALITY CONTROLLD - Richardson

3. BLUBYU JOKER- JJ Cook & R Doherty

 

CLASS 10 – AUSTRALIAN BRED DOG – 6 ent

 

1. CH WILTSHIRE JUST CRUZIN - S Heselden

2. CH SOMMOY DARK AND STORMY- Edwards

3. CH TRIPLEMSTAFF CHEVROLET-Cowling

 

CLASS 11 – OPEN DOG –   8 entries

 

1. CH WILLSPRIDE FINNIGAN - W. Lelliott

2. CH BELLEDEN CHOCKA BLOCK - J Chivers

3. CH MAGICPOWERS LGNDATPOWERPAWS (IMP FIN)Powerpaws Kennels

 

 

BEST DOG - CH WILTSHIRE JUST CRUZIN

RESERVE DOG - CH WILLSPRIDE FINNIGAN

 

CLASS 1A – BABY PUPPY BITCH – 8, 3ab

 

1.BLACKSHOT ITZA KINDA MAGIC - S Smid & S Hughes

2. BLACKSHOT FIRE N THUNDER - S Smid & S Hughes

3. MADZTUFF BERRY MAGICAL DIVA - Z Dimitrov

 

CLASS 2A – MINOR PUPPY BITCH –  4 ent

 

1.  AXLSTAFF PEARLY WHITE – Hennings/ Tozer

2. TRANSTAFF BRING IT ON - W Bisman

3. SOOKALOTT MY LEGACY - D & K Edwards

 

CLASS 3A – PUPPY BITCH –  6 ent, 1 ab

 

1. BELLEDEN ARABESQUE - B Shaw

2. WAZLINSTAFF LITTLREDBUTN - W Spiller

3. STONEHEART LOVE POTION - A & C Trimble

 

CLASS 4A – JUNIOR BITCH –  6 ent, 2 ab

1. LLACHAR DON’T RUSH ME – Abela/ McClelland

2. BELLEDEN GALLIANO KISSES - B Shaw

3. VAGASTAFF DEVILICIOUS - T & V Dart

 

CLASS 5A – INTERMEDIATE BITCH –8, 4 ab

1. CH HAPUSTAFF WICKED WITCH -Bartley

2. SONIQUE SUN QUEEN - L Reid

3. CH SOMMOY ELLE MAY - D & K Edwards

 

 

CLASS 10A – AUSTRALIAN BRED BITCH - 2

 

1. SONIQUE BRING IT ON - L Reid

2. TAINO DANCING BUTTERFLY - Doorackers

 

CLASS 11A – OPEN BITCH –  7 ent, 2 ab

1. CH SONIQUE WHITE D LITE - L Reid

2. CH WAZLINSTAFF SIENNAROSE - W Spiller

3. CH BAJED MISS BLACKBERRY UD - P. Hill

 

 

BEST BITCH - CH SONIQUE WHITE D LITE

RESERVE BITCH  - CH HAPUSTAFF WICKED WITCH

 

 

BEST IN SHOW  - CH SONIQUE WHITE D LITE

RESERVE IN SHOW – CH WILTSHIRE JUST CRUZIN  

BABY PUPPY IN SHOW – BLACKSHOT ITZA KINDA MAGIC

OPPOSITE BABY IN SHOW – BLACKSHOT MY KINDA MAGIC  

MINOR PUPPY IN SHOW – SOOKALOTT GALILEO

OPPOSITE MINOR PUPPY IN SHOW – AXLSTAFF PEARLY WHITE  

PUPPY IN SHOW – WILLOWRA HUGO BOSS

OPPOSITE PUPPY IN SHOW – BELLEDEN ARABESQUE  

JUNIOR IN SHOW - LLACHAR DON’T RUSH ME

OPPOSITE JUNIOR IN SHOW – SOMMOY RED ASSASIN  

INTERMEDIATE IN SHOW - CH HAPUSTAFF WICKED WITCH

OPPOSITE INTERMEDIATE IN SHOW – BEAURITE OPTIMUS MAXIMUS  

AUSTRALIAN BRED IN SHOW – CH WILTSHIRE JUST CRUZIN

OPP AUSTRALIAN BRED IN SHOW - SONIQUE BRING IT ON  

OPEN IN SHOW - CH SONIQUE WHITE D LITE

OPPOSITE OPEN IN SHOW – CH WILLSPRIDE FINNIGAN

SWEEPSTAKES

YOUNG QUEENSLANDER – 7 entries, 1 absent

TAINO DANCING BUTTERFLY - L & C Doorackers

 

BEST CHAMPION – 2 entries

CH SONIQUE WHITE D LITE - L Reid

                       

DESEXED – 1 entry

CH. HAPUSTAFF BLACK MAGIC CDX AD JD - P. Hill

Standfast Tonkka Truck/ Ch Hapustaff Magic Image CD

 

BEST VETERAN 7 TO 10 YEARS – 4 entries

CH WILLSPRIDE FINNIGAN - W. Lelliott

Ch Borolo Rainmaker/Ch Willspride Molly Dooka

 

BEST OPPOSITE VETERAN 7 TO 10 YEARS

GR CH SWANKY XTRA GROOVY - V Ross

 Swanky Lucky Chuckie / Swanky Snowhite

 

VETERAN 10 YEARS AND OVER – 1 entry

CH HAPUSTAFF MAGIC IMAGE CD - H Bartley

Ch Kumbari Rockets Replica/Ch Hapustaff Black Witch CD

 

PROPERTY CLASSES

 

BEST MOVEMENT – 3 entries, 1 absent

CH BELLEDEN CHOCKA BLOCK - J Chivers

 

BEST HEAD – 3 entries

CH TRIPLEMSTAFF CHEVROLET - J Cowling

 

BEST RED COAT – 4 entries

CH BELLEDEN CHOCKA BLOCK - J Chivers

 

BEST BRINDLE COAT – 6 entries

CH TRIPLEMSTAFF CHEVROLET - J Cowling

 

BEST BLUE COAT – 3 entries

ACEBLUE THE WOW FACTOR  - C Hennings

 

BEST PIED/WHITE COAT – 5 entries

WILLOWRA HUGO BOSS - K Douglas

 

 

 
 
setstats 1