THE STAFFORDSHIRE BULL TERRIER CLUB OF QLD 

1st May 2010

JUDGE – Mrs Griet Coetzer - ZERACIOUS (RSA)

199 ENTRIES

       

 

CLASS 1 – BABY PUPPY DOG – 14 entries 1 absent

 

1. HIGHBOURNE BUREAUCRACY (AI)    - C & J Frazer

      UK Ch Knockon Dance With the Divil (UK) / Ch Highbourne Nine Carat

 

2. SWANKY TO HOT TO HANDLE - J, V, T Ross & S Avery

    Mosstrooper Man at Arms / Ch Swanky Groovy Whitedlite

 

3. STANBURY STRIKE HAVOC (AI) - I & L Stanley

    Eng Ch Waystaff Strikes Back JW (AI) /Belleden Queen Tigris

 

4. MOKUISHLA HAMMERTIME - S Zammit

      Knockon Heard A Rumour At Crossguns /Mokuishla Goodnight Moon           

 

5. OURKNIGHTS DESERT STORM - J Faithful

    Ch Vagastaff I See Red / Ourknights Storms Fury

 

 

CLASS 2 – MINOR PUPPY DOG – 6 entries

 

1. WYREEMA SON OF ANARCHY - S Long

      Shkiri Collision / Ch Ledbury Brindle Magice

 

2. VANSTAFF GUINNESS DRAUGHT - L & G Stephenson

      Ch Westrova Stoic Home Brew / Ch Vanstaff Simply Red

 

3. BATTALION BLACK BOMBER - K Bischof

      Ch Joden Black Zulu / Benshire Diva Doll

 

 

CLASS 3 – PUPPY DOG – 9 entries 3 absent

 

1. AWSTRUK VALIANT DIGGER (AI) - D Poelstra

      Ch Lackyle Ceal Na Diahbal / Awstruck Blackalicious    

 

2. SOOKALOTT GALILEO - D & K Edwards

      GRCH Belleden Red Warrior / Sommoy Black Pearl

 

3. TAINO HAWKEYE - L & C Doorackers

      Rayonnaire The Nomad / Taino Kicking Bird

 

 

CLASS 4 – JUNIOR DOG – 8 entries 1 absent

 

1. OURKNIGHTS CHECK MATE - J Faithful

      Swanky Iam Bruce / Vitruvian Artic Breeze

 

2. TYKABUL SHOW YOUR COLOURS - JL Austin-Cleary

        Ch Magicpowers Lgnd at Powerpaws(impFin)/Ch Tykabul High Maintenance

 

3. WILLOWRA HUGO BOSS - K Douglas

      Ch Borolo Arch Nemesis / Ch Koendidda Cymreig Sipsi

 

 

CLASS 5 – INTERMEDIATE DOG – 10 entries

 

1. BROHEZ ARCHIBALD DA ROGUE - K Coulson

      Toploader Black Falcon / Ch Jeolena Black Dahlia

 

2. SWANKY ROBERT DE BRUS - V Ross

      Swanky Iam Bruce / Ch Swanky Oh So Groovy

 

3. BOMCHASSA PROBII - R & J Haley

      Bomchassa Tonka / Bomchassa Liajet

 

4. AWSTRUK MELVIN SMILEY - D Poelstra

      Ch Joden Black Zulu / Verysharp The Escapee

 

 

CLASS 9 – STATE BRED DOG – 10 entries

 

1. TOPLACE MANPOWER - K Senden / J Lacey

      Solidrock In Like Flynn / Toplace Leala

 

2. GEMRA URBAN ACE - P Abbott

      GRCH Jamelkur Cruzin Star / GRCH Gemra Black Ace

 

3. CH SOMMOY DARK AND STORMY - D & K Edwards

      Ch Borolo Arch Nemesis / Sommoy Indy

 

4. BEAURITE OPTIMUS MAXIMUS - CA Drury

      GRCH Belleden Sunstone / Beaurite Tothdeviladauter

 

 

CLASS 10 – AUSTRALIAN BRED DOG – 12 entries 1 absent

 

1. BROHEZ TOUCH OF FOOLERY - R O’Shea

      Ch Stoneheart Tom Foolery / Ch Jeolena Black Dahlia

 

2. CH WILTSHIRE JUST CRUZIN - S Heselden

      GRCH Highbourne Luskin Star/Ch Dreamcatcher Smoko Girl       

 

3. CH HELLFYRE GLACIAL STORM - S Steele

       GRCH Highbourne Luskin Star / Ch Hellfyre Ice Queen

 

4. CH GEMRA BEYOND REASON - P Abbott

      GRCH Jamelkur Cruzin Star / GRCH Gemra Black Ace

 

5. CH VAGASTAFF I SEE RED - T & V Dart

                     Knightlord Fianna Eirinn/ Waurstafford Delicious

 

 

CLASS 11 – OPEN DOG – 14 entries 1 Absent

 

1. GRAND CH CASTLEBAR CROWN JESTER (AI) - A Bawden

      GRCH Jamelkur Cruzin Star / Castlebar Auspicious

 

2. AUST/NZ CH TYKABUL MR BOOMBASTIC - K Osborne

      Ch Tuskstock It Wasn’t Me / Ch Tykabul High Maintenance

 

3. CH BELLEDEN WHERES PEDRO - I & L Stanley

      GRCh Belleden Sunstone / Stanbury Sweet Embrace

 

4. CH WILLSPRIDE FINNIGAN  - W Lelliot
    Ch Borolo Rainmaker/ Ch Willspride Molly Dooka

 

5. CH TAINO PAINTED CHIEF - L & C Doorackers

      Ch Borolo Arch Nemesis / Pipelyne Tiger Lily

 

 

CHALLENGE DOG -  GRAND CH CASTLEBAR CROWN JESTER (AI)

 

RESERVE CHALLENGE DOG – AUST/NZ CH TYKABUL MR BOOMBASTIC

 

 

 

CLASS 1A – BABY PUPPY BITCH – 25 entries 1 Absent

 

1. MOSSTROOPER MARJORIE RAZORBLADE (AI) - S Consadine

         UK Ch Waystaff Strikes Back JW(AI) /Ch Mosstrooper Movie Star

 

2. WILTSHIRE POETIC JUSTICE - S Heselden
    Pepstaff Latest News / Ch Dreamcatcher Smoko Girl

 

3. WEBWILD BLACK WIDOWS BREW - T Webb

      Ch Westrova Stoic Home Brew / Vanstaff Black Betty

 

4. TYKABUL GOSSIP GIRL - J Austin-Cleary

      Tykabul The Teflon Don / Ch Tykabul High Maintenance

 

5. MAGICMINE BLACK ICE - P Hill & J Russell

        Warree Judge Red / Ch Bajed Miss Blackberry UD

 

 

 

CLASS 2A – MINOR PUPPY BITCH – 5 entries

 

1. GEMRA SPECIAL QUEST - P Abbott

        GRCH Belleden Sunstone / Ch Gemra Simply Red

 

2. BXACT GIVES U HELL - K Roebig

        Ch Brindale Toohelwifya / Ch Orazz Turradh

 

3. AXLSTAFF PEARLY WHITE - C Hennings & D Tozer

        GRCH Neworder Bombe Alaska / Axlstaff Dragstrip Girl

 

 

CLASS 3A – PUPPY BITCH – 10 entries 1 Absent

 

1. AWSTRUK SARTORIAL SPLENDOR (AI) - D Poelstra

        Ch Lackyle Ceal Na Diahbal / Awstruck Blackalicious

 

2. TAINO WIND DANCER - L & C Doorackers

        Rayonnaire The Nomad / Taino Kicking Bird

 

3. TRANSTAFF BRING IT ON -             W Bisman

        Borolo Storm Trooper / Transtaff Miss Ella

 

4. WAZLINSTAFF LITTLREDBUTN - W Spiller

        Wazlinstaff Happy Jack / Ch Wazlisntaff Siennarose

 

5. RIZENSTAR HEAVENCANWAIT - P Ryan / S McKenzie

        Ch Gecane Keeperovthefaith / Ch Beautestaf Charlysnangel

 

 

CLASS 4A – JUNIOR BITCH –  18 entries 5 Absent

 

1. VAGASTAFF DEVILICIOUS – T & V Dart

        Aust/NZ Ch Belleden Devil Ov Orion /Ch Vagastaff Fergalicious

 

2. BELLEDEN GALLIANO KISSES - B Shaw

        Aust/NZ Ch Belleden Devil Ov Orion / Belleden La Dolce

 

3. STONEHEART LOVE POTION - A & C Trimble

        Powerpaws Two Sox / Challenger At Stoneheart (imp NZ)

 

4. TOPLACE FULL STOP - J Davis & J Lacey

        Rayonnoire The Nomad / Ch Swanky Ooh Lah Lah

 

5. BOROLO RUSH HOUR - D & P McAllister

        Rayonnoire The Nomad / Borolo Black Pearl

 

 

 

CLASS 5A – INTERMEDIATE BITCH – 19 entries 2 Absent

 

1. CH PEPSTAFF LETS GET LOUD - KL Osborne

          NZ/Aust Ch Warfare Last of the Mohician / Ch Tykabul Black Dahlia

 

2. CH SWANKY QUITE QUALIFIED - V Ross

        Swanky Optimum Force/ Ch Swanky Groovy Whitedlite

 

3. CH TAINO DANCING BUTTERFLY -L & C Doorackers

        Ch Taino Painted Chief / Ch Kabere Bo Ita Nitika

 

4. FANTAZMIC LASTING IMPRESSION - Faithful/Roebuck-Jones

          Lapwing Rauncy Ruben / Dardanians Vampetine At Fantazmic (impUK)

 

 

CLASS 9A – STATE BRED BITCH – 13 entries 1 absent

 

1. CH BAJED MISS BLACKBERRY UD - P. Hill

        Cherabah ThDevil NBlack/ Bajed Miss Plum

 

2. CH GEMRA ULTRA VIOLET - P Abbott

        Ch Borolo Arch Nemesis/GRCH Gemra Black Ace

 

3. TOPLACE NOMADS OOH LAH LAH - J Lacey

        Rayonnoire The Nomad / Ch Swanky Ooh Lah Lah

 

4. CH VAGASTAFF FERGALICIOUS - T & V Dart

        Knightlord Fianna Eirinn / Waurstafford Delicious

 

5. ONFIRE AIRS N GRACES (AI) - S Long

         GRCH Rocellio Royal Dandy (imp UK) /Ch Onfire Roses Are Red

 

CLASS 10A – AUSTRALIAN BRED BITCH – 11 entries 2 Absent

 

1. CH BUSTABONES SUILE EIREANNACHA (AI) - B Shaw

         Ir Ch Lackyle Diabhal Dearbhchlo (Ire)/Ch Bustabones Ready Set Go

 

2. ROAIDA TEESSIDE LASS - T McManus & R Baker

        Alport Wild Boy (imp UK) / Roaida The Bakers Dlite

 

3. CH SOFASOGOOD THEODORABUL - JL Austin-Cleary

        Ch Tykabul The Cracker / Joden Silhouette

 

4. CH SWANKY OH SO GROOVY - V Ross

        Ch Kelstock Nikkis Black Magic / GRCH Swanky Xtra Groovy

 

5. CH KOENDIDDA CYMREIG SIPSI - K Douglas

         GRCH Koendidda Umrum/Eclypstaff Miz Truble (impUK)

 

 

CLASS 11A – OPEN BITCH – 14 entries 1 Absent

 

1. GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN - C & J Frazer

        Takilla’s Taboo Noire (UK) / Ch Knockon Bitter Sweet (UK)

 

2. CH  DREAMCATCHER SMOKO GIRL - S Heselden

         Ch Highbourne Baryshnikov/Ch Dreamcatcher Wild Child

 

3. ARAIDH TEA LEAF (IMP UK) - A & W Clewley

UK/INT/IRE Ch Lackyle Diabhal Og(ire) /UK Ch Araidh Devil May Care (UK)

 

4. CH JODEN TEMPTRESS - K Roebig

        Ch Tuskstock It Wasn’t Me / Ch Joden Renegade Fighter

 

5. GR CH SWANKY XTRA GROOVY - V Ross

        Swanky Lucky Chuckie / Swanky Snowhite

 

CHALLENGE BITCH - GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN

 

RESERVE CHALLENGE BITCH - CH BAJED MISS BLACKBERRY UD

 

 

 

 

GENERAL SPECIALS AWARDS

 

BEST IN SHOW - GRAND CH CASTLEBAR CROWN JESTER (AI)

 

RESERVE IN SHOW - GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN

 

 

BABY PUPPY IN SHOW -  HIGHBOURNE BUREAUCRACY (AI)

 

OPPOSITE BABY IN SHOW - MOSSTROOPER MARJORIE RAZORBLADE (AI)

        

MINOR PUPPY IN SHOW - GEMRA SPECIAL QUEST

 

OPPOSITE MINOR PUPPY IN SHOW - WYREEMA SON OF ANARCHY

 

PUPPY IN SHOW - AWSTRUK SARTORIAL SPLENDOR (AI)

 

OPPOSITE PUPPY IN SHOW - AWSTRUK VALIANT DIGGER (AI)

 

JUNIOR IN SHOW - VAGASTAFF DEVILICIOUS

 

OPPOSITE JUNIOR IN SHOW - OURKNIGHTS CHECK MATE

 

INTERMEDIATE IN SHOW - CH PEPSTAFF LETS GET LOUD

 

OPPOSITE INTERMEDIATE IN SHOW - BROHEZ ARCHIBALD DA ROGUE

 

STATE BRED IN SHOW - CH BAJED MISS BLACKBERRY UD

 

OPPOSITE STATE BRED IN SHOW - TOPLACE MANPOWER

 

AUSTRALIAN BRED IN SHOW - CH BUSTABONES SUILE EIREANNACHA (AI)

 

OPP AUSTRALIAN BRED IN SHOW - BROHEZ TOUCH OF FOOLERY

 

OPEN IN SHOW - GRAND CH CASTLEBAR CROWN JESTER (AI)

 

OPPOSITE OPEN IN SHOW - GR CH RAYONNOIRE CANNY BAIRN

 

 

 

 
 
setstats 1