THE STAFFORDSHIRE BULL TERRIER CLUB OF QLD OPEN SHOW

8th March 2009

JUDGE – MR C WOODROW

 

VIEW PHOTOS

 

CLASS 1 – BABY PUPPY DOG – 4 entries

 

1. COSTALOT SOLO MAN         J Wall

2. AXLSTAFF ASTRO BOY        N Abela

3. CYPRUSTAFF HERCULES    G Brooks

 

CLASS 1A – BABY PUPPY BITCH –  6 entries

 

1. CYPRUSTAFF DARK ANGEL T Parslow

2. FANTAZMIC LASTING IMPRESSION   Faithful/Roebuck-Jones

3. LLACHAR DON’T RUSH ME McClelland

CLASS 2 – MINOR PUPPY DOG – 4 entries

 

1. BOROLO YING N YANG  Murphy

2. GEMRA HEART OF THE CITI  McHardy/ Abbott

3. POWERPARK HELLS KITCHEN Power

CLASS 2A – MINOR PUPPY BITCH – 3 ent

 

1. SONIQUE SUN QUEEN         L Reid

2. SWANKY REINFORCEMENT V Ross

3. STAFAHOLIC FEMME FATALE  Foo/Bainbridge

 

CLASS 3 – PUPPY DOG – 5 entries

 

1. BEAURITE OPTIMUS MAXIMUS  C Drury

2. BELLEDEN CHOCKA BLOCK J Chivers

3. WAZLINSTAFF HAPPY JACK W Spiller

 

CLASS 3A – PUPPY BITCH – 7 entries

 

1. BOROLO INTO TEMPTATION - Holman

2. LESARA WILDFLOWER  S Byrne

3. ANVILHART NOT NEGOTIABLEL -  Tjerkstra

CLASS 4 – JUNIOR DOG – 4 entries

 

1. GEMRA URBAN ACE - Lacey /Abbott

2. BOROLO CUT TO THE CHASE -  Gordon

3. SOMMOY DARK AND STORMY -  Edwards

CLASS 4A – JUNIOR BITCH – 7 entries

 

1. SWANKY QUITE QUALIFIED - V Ross

2. BOROLO DOUBLE JEOPARDY - Holman

3. BODEAWAY ANGEL DUST Tjerkstra

CLASS 5 – INTERMEDIATE DOG – 6 ent, 1 ab

 

1. XAMRIK BUDDY HOLLEY N Temple

2. CH VAGASTAFF I SEE RED  T & V Dart

3. DREAMCATCHER HUDINICHILD -  Carroll

CLASS 5A – INTERMEDIATE BITCH – 6 ent

 

1. BOMCHASSA CALL ME BINDI - Tjerkstra

2. CH HAPUSTAFF WICKED WITCH Bartley

3. VITRUVIAN ARTIC BREEZE   J Faithful  

CLASS 10 – AUST BRED DOG –9 ent,2 ab

 

1. CH BOROLO ARCH NEMESIS Holman

2. WAURSTAFFORD EREMON     L Scott

3. CH. DAPMAC NASTY NORBERT D & P McAllister

CLASS 10A – AUST BRED BITCH – 6 ent

 

1. CH WAZLINSTAFF SIENNAROSE W Spiller

2. SWANKY OH SO GROOVY   V Ross

3. SONIQUE WHITE D LITE        L Reid

CLASS 11 – OPEN DOG – 5 entries

 

1. GR CH BELLEDEN SUNSTONE  B Shaw

2. CH SWANKY OPTIMUM FORCE    V Ross

3. CH STAFAHOLIC CAFFEINE HIGH Bainbridge

CLASS 11A – OPEN BITCH – 6 entries

 

1. SONIQUE BRING IT ON L Reid

2. GR CH BELLEDEN DE LA ROUGE  B Shaw

3. BOMCHASSA BLACK EYE SUE Tjerkstra

BEST DOG - 

GR CH BELLEDEN SUNSTONE 

          

RESERVE DOG – BOROLO YING N YANG

BEST BITCH – 

CH WAZLINSTAFF SIENNAROSE

 

RESERVE BITCH – SONIQUE BRING IT ON

 

BEST IN SHOW & Aust Bred in Show - CH WAZLINSTAFF SIENNAROSE

RUNNER UP BEST IN SHOW & Open in Show – GRCH BELLEDEN SUNSTONE

 

BABY PUPPY IN SHOW - COSTALOT SOLO MAN

MINOR PUPPY IN SHOW – BOROLO YING N YANG

PUPPY IN SHOW - BEAURITE OPTIMUS MAXIMUS

JUNIOR IN SHOW - SWANKY QUITE QUALIFIED

INTERMEDIATE IN SHOW - XAMRIK BUDDY HOLLEY

 

PROPERTY & SWEEPSTAKES JUDGE – Mrs S Jewell

 

YOUNG QUEENSLANDER – 9 entries

SOMMOY DARK AND STORMY - D & K Edwards

 

BEST CHAMPION – 3 entries

CH  BOROLO SWEET DREAMS  - A & AC Holman

 

DESEXED – 3 entries

CH. HAPUSTAFF BLACK MAGIC CDX AD JDP. Hill

Standfast Tonkka Truck/ Ch Hapustaff Magic Image CD

 

VETERAN 7 TO 10 YEARS – 2 entries

CH. CYPRUSTAFF MIGHTY ZEUS  - M. Longden

Drogheda Bold Bruno/Ch.Dreamcatcher Apache Lady

 

VETERAN 10 YEARS AND OVER – 2 entries

CH HAPUSTAFF MAGIC IMAGE CD - H Bartley

Ch Kumbari Rockets Replica/Ch Hapustaff Black Witch CD

 

BEST MOVEMENT – 5 entries

CH WAZLINSTAFF SIENNAROSE - W Spiller

 

BEST HEAD – 5 entries

CH VAGASTAFF I SEE RED - T & V Dart

 

BEST RED COAT – 6 entries

BELLEDEN CHOCKA BLOCK - J Chivers

 

BEST BRINDLE COAT – 4 entries

BOROLO DOUBLE JEOPARDY - A & AC Holman

 

BEST PIED/WHITE COAT – 2 entries

CH WILLSPRIDE FINNIGAN - W Lelliott

 

 
 
setstats 1