THE STAFFORDSHIRE BULL TERRIER CLUB OF QLD OPEN SHOW

11th March 2007

JUDGE MRS J MANNELL

 

VIEW PHOTOS

 

 

BABY PUPPY DOG 4

1. BULLYBOUYS ESKIMO JOE - R Brown

2. SWANKY OPTIMUM FORCE         - V Ross

3. BULLYBOUYS IL DIVO - R Brown

 

BABY PUPPY BITCH 5,1ab

1. BULLYBOUYS EVANESANCE - R Brown

2. JENRANA HOT TO TROT -Stephenson

3. SWANKY OLSO GROOVY - V Ross

 

MINOR PUPPY DOG - 4

1. TAINO PAINTED CHIEF- Doorackers

2.BEAURITE CAUTINTHCROSFIR - K Roebig

3. DREAMCATCHER HUDINICHILD Carroll

 

MINOR PUPPY BITCH 4

1.DREAMCATCHER STYLISH BRAT - Goldsmith/Carroll

2. WILLOWSTAF FLAUNT IT - K Bischof

3. VITRUVIAN ARTIC BREEZE - J Faithful

 

PUPPY DOG 3

1.ONFIRE MEAN MACHINE- Brooks/Gillespie

2.MOSSTROOPER  TRAVELLIN MAN-Leyden

3. HELLYEHR TALK IT UP - J Davis

 

 

PUPPY BITCH - 2

1. SONIQUE WHITE D LITE - L Reid

2. OURKNIGHTS COLD AS ICE - J Faithful

 

 

JUNIOR DOG 5,2ab

1. TOPLACE PRACTICAL JOKE- J Lacey

2. TYKABUL ALPHA WON - K Bischof

3. BRINRED CHAMPION - Mr & Mrs Norton

 

JUNIOR BITCH 5,1ab

1. BELLEDEN SPELLBOUND - B Shaw

2. KOENDIDDA CYMREIG SIPSI - K Douglas

3. BOROLO WHOLE LOT OV ROSY - J Eversteyn

 

 

INTERMEDIATE DOG   3,1ab

1. THORSTAL THGODOVSUMASUN -M Jakes

2. BOLDHART LOUIS THE LIP- M & E Gildea

 

 

INTERMEDIATE BITCH 7

 1. KABERE BO ITA NITIKA -  Doorackers

2. CH SWANKY GROOVY WHITEDLITE - V. Ross

3. BAJED MISS BLACKBERRY CDX - P. Hill

 

   
AUSTRALIAN BRED DOG 7

1. DRASGA KING KAZBAH - S Anderson

2. AXLSTAFF TARTAN WARRIOR - D Tozer

3. CELSUZ RED BARRON - L. Clarke

 

AUSTRALIAN BRED BITCH 8

1. WAZLINSTAFF SIENNAROSE - W Spiller

2. DREAMCATCHER ALILNAUGHTY - Carroll

3. CH. BELLEDEN WARRIORPRINCESS - L Reid

 

 

OPEN DOG   10,3ab

1. CH BELLEDEN SUNSTONE - B Shaw

 2. BOMCHASSA SADDLEBOY - Tjerkstra

3. CH ALLGAME SUPER SONIC - Brooks/Gillespie

 

OPEN BITCH 4, 1ab

1. NZCH WARMASTER DISTANT THUNDER -  Smid/Hughes

2. CH. HAPUSTAFF BLACK MAGIC CD AD JD - Hill

3. BOMCHASSA BLACK EYE SUE - Tjerkstra

 

  BEST DOG CH BELLEDEN SUNSTONE

RESERVE DOG TAINO PAINTED CHIEF

  BEST BITCH BELLEDEN SPELLBOUND

RESERVE BITCH WAZLINSTAFF SIENNA ROSE

 

BEST IN SHOW & OPEN IN SHOW - CH BELLEDEN SUNSTONE

RESERVE IN SHOW & MINOR IN SHOW - TAINO PAINTED CHIEF

OPPOSITE SEX IN SHOW - BELLEDEN SPELLBOUND

 

BABY IN SHOW - BULLYBOUYS ESKIMO JOE

PUPPY IN SHOW - ONFIRE MEAN MACHINE

JUNIOR IN SHOW - BELLEDEN SPELLBOUND

INTER IN SHOW - THORSTAL THGODOVSUMASON

AUST BRED IN SHOW - WAZLINSTAFF SIENNA ROSE

 

 

SWEEPSTAKES JUDGED BY MRS C HOLMAN

 

YOUNG QUEENSLAND ER

DREAMCATCHER ALILNAUGHTY - L & N Carroll

 

BEST CHAMPION

CH SWANKY GROOVY WHITE DLITEV Ross

 

DESEXED

CH VAGASTAFF HIGH N MIGHTY - T & V Dart

 

VETERAN 7 TO 10 YEARS

GLADSTOCK SLICKS GIRL- P Fisher

 

VETERAN 10 YEARS AND OVER

CH WILLOWRA BLACK BEAR - KL Douglas

 

 

PROPERTY CLASSES - JUDGED BY MRS C HOLMAN

 

BEST MOVEMENT

URBANWATER ZENTAURO STAR - N Waters

 

BEST HEAD

WARREE PETITE PEAT - P. & J. Beresford

 

BEST RED COAT

CELSUZ RED BARRON L. Clarke

 

BEST BRINDLE COAT

PIPELYNE TIGER LILYL & C Doorackers

 

BEST BLUE COAT

ACEBLUE PUPA SMURF - K Bischof

 

BEST PIED/WHITE COAT

DRASGA KING KAZBAH - S.Anderson

 

 

 

 
 
setstats 1